Česká vláda podporila výraznú zľavu cestovného pre seniorov a študentov

1714
0

Praha 27. marca (iDnes.cz) – Už v júni výrazne vzrastie záujem seniorov aj študentov o jazdu verejnou dopravou. Vo vlakoch i autobusoch by mali študenti do 26 rokov aj seniori nad 65 rokov jazdiť s výraznou zľavou 75 percent. Návrh ministerstva dopravy ČR, ktorý už skôr avizoval český premiér Andrej Babiš, schválila vláda.

„Deti do šiestich rokov budú ďalej jazdiť zadarmo, zdravotne postihnutým zostáva existujúca zľava,“ povedal po rokovaní vlády Babiš. Zľava cestovného má stáť tento rok 3,26 miliardy českých korún, pričom sa počíta s tým, že ich vláda zoberie z rozpočtovej rezervy. Od budúceho roka vyjde zlacnenie cestovného na 5,83 miliárd českých korún ročne.

Zmena, ktorá výrazne uľaví študentom aj seniorom, má platiť od chystanej zmeny cestovného poriadku 10. júna. Počíta sa ale tiež s tým, že dopravcovia sa budú môcť rozhodnúť, na ktorých spojoch nové výrazné zľavy cestovného umožnia.

„Tento systém bude jednoduchý a férový,“ vyhlásil nedávno Babiš. Dôchodcom by podľa neho malo stačiť len ukázať na stanici pri pokladni občiansky preukaz a podobne by to malo fungovať aj u študentov.

„Podporu najmä seniorom si štát nie že dovoliť môže, ale musí. Druhá vec je podpora študentov, tam to je nová generácia. Európa pristupuje k tomu, že pre mládež a študentov robí zaujímavé zľavnené cestovné, je na mieste, aby sa ČR pridala, “ povedal minister dopravy Dan Ťok.

V programovom vyhlásení vláda v demisii sľubovala cestovné na železnici pre seniorov a študentov do 26 rokov zdarma, ale nakoniec sa má zľava týkať aj autobusových dopravcov, ktorí by sa mohli cítiť oproti tým, ktoré prevádzkujú vlakovú dopravu, znevýhodnení.

Vláda v demisii si kupuje voliča, kritizuje ju šéf poslancov ODS.
„Motivácia premiéra v demisii je podľa môjho názoru jediná – chce si štedrým rozdávaním štátnych peňazí kúpiť voliča, iný zmysel v tom nevidím,“ uviedol šéf poslancov ODS Zbyněk Stanjura.

Na Slovensku podľa neho toto opatrenie neprinieslo avizované pozitívne dopady, pretože ľudia nechcú jazdiť preplnenými vlakmi, a tak sa vracajú k doprave vlastným autom. Návrh podľa Stanjura povedie k nevratnému predraženiu verejnej dopravy. Zodpovedný minister dopravy by podľa neho finančné prostriedky využil na dostavbu diaľnic a železníc.

Zdroj: iDnes.cz

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.