Česká vláda musí vysvetľovať Bruselu pomalosť pri výbere dráhového regulátora

182
0

Praha 13. február (idnes.cz) – Ministerstvo dopravy ČR musí vysvetľovať Európskej komisii, prečo stále nemá obsadený post dráhového regulátora. Výberové konanie na šéfa predsedu Úradu pre prístup k dopravnej infraštruktúre nabralo niekoľkomesačné meškanie kvôli vláde. Rozhodnúť by sa mohlo až tento týždeň.

„Európsku komisiu zaujíma, ako výber prebieha a prečo nebol menovaný prvý víťaz výberového konania,“ povedal minister dopravy Dan Ťok. Po prvý raz vybrala hodnotiaca komisia Pavla Kodyma, ktorý ale nezískal dostatočný počet hlasov u ministrov vo vláde.

„V prípade otázky, prečo nebol po prvýkrát menovaný, som sa obrátil na premiéra, aby mi pomohol s odpoveďou,“ dodal Ťok.

Kodym vyhral aj druhé výberové konanie a jeho meno je opäť na vláde, na rokovanie sa ale jeho menovanie minulý týždeň nedostalo. Paradoxom je aj fakt, že zatiaľ čo v prvom výberovom konaní mal Kodym rovnaký počet bodov ako druhý Dalibor Zelený, tentoraz mal o štyri body viac. Podľa Ťoka to môže byť tým, že bola iná hodnotiaca komisia, v prvom boli len zástupcovia rezortu dopravy.

Post regulátora má byť nezávislý, preto Európsku komisiu zaujalo, že vláda nerešpektovala výsledok prvého výberového konania. „Nebolo šťastné vyjadrenie, že nedostal politickú podporu,“ dodal Ťok.

Nový regulátor má začať pracovať v apríli, čas na zriadenie úradu sa pritom kráti. Doteraz nie je jasné, kde bude sídliť.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.