Bilanciu obetí havárie rýchlovlaku zvýšili na 9 mŕtvych a 47 zranených

240
0

Ankara 13. decembra (TASR) – Na deväť mŕtvych a 47 zranených zvýšili turecké úrady bilanciu obetí havárie rýchlovlaku, ku ktorej došlo vo štvrtok ráno v metropole Ankara. Informovala o tom agentúra AP.

O život prišli traja rušňovodiči a šesť cestujúcich. Ôsmi zranení zomreli priamo na mieste, jeden po prevoze do nemocnice. Okrem toho hospitalizovali ďalších 47 ľudí vrátane štvrtého zraneného rušňovodiča.

Podľa miestnych úradov sa vlak najskôr na malej ankarskej železničnej stanici Maršandiz, kde vysokorýchlostné súpravy nezastavujú, čelne zrazil s lokomotívou, ktorej posádka kontrolovala stav železničnej trate. Potom vrazil do nadchodu pre chodcov, ktorého časť sa následkom kolízie zrútila. Najmenej dva vozne sa pritom vykoľajili.

Vlak zhruba šesť minút pred nehodou vypravili z hlavnej stanice v Ankare do približne 260 kilometrov vzdialeného mesta Konya, ktoré sa rovnako ako turecká metropola nachádza v strednej časti krajiny.

Na mieste zasahovali záchranári za pomoci pátracích psov, ktorí vyslobodzovali cestujúcich z poškodených vozňov a trosiek zrútenej lávky. Predpokladá sa, že všetkých ľudí z vlaku už vytiahli.

Podľa tureckých médií, na ktoré sa odvoláva agentúra AFP, sa v rýchlovlaku nachádzalo celkovo 206 cestujúcich.

K havárii, ktorej príčina nebola bezprostredne známa, došlo približne o 06.30 h miestneho času (04.30 h SEČ). Vyšetrovaním udalosti boli poverení traja prokurátori.

Výberová chronológia havárii vlakov v Turecku:

  8. júla 2018 – Pri vykoľajení súpravy vlaku v západnom Turecku zahynulo desať ľudí a vyše 70 ďalších utrpelo zranenia. Mimo koľají skončilo päť vozňov vlaku, ktorý viezol celkovo 360 cestujúcich. K nešťastiu došlo pravdepodobne preto, že voda po silných dažďoch podmyla koľajisko. Vlak vyrazil z mesta Edirne pri hranici s Gréckom a Bulharskom a smeroval do Istanbulu.

20. marec 2014 – Osobný vlak narazil v južnom Turecku do mikrobusu, ktorý viezol zamestnancov do továrne. Nehoda sa stala na železničnom priecestí pri prístavnom meste Mersin na pobreží Stredozemného mora. Zahynulo deväť ľudí a zranenia utrpelo päť ďalších osôb.

3. januára 2010 – Jeden človek prišiel o život a štyria utrpeli zranenia pri zrážke dvoch osobných vlakovna severozápade Turecka. K nehode došlo v blízkosti mesta Bilecik (vysl. „biledžik“), 400 kilometrov juhozápadne od Istanbulu. Jeden z rušňovodičov nezastavil na signalizačnom zariadení a narazil do stojacej vlakovej súpravy.

22. júla 2004 – Tridsaťšesť obetí si vyžiadalo vlakové nešťastie na severozápade Turecka, pri ktorom sa vykoľajila súprava smerujúca z Istanbulu do Ankary.

Výberová chronológia nehôd rýchlovlakov vo svete

 13. mája 2017 – Grécko – Dvaja ľudia zahynuli a sedem osôb utrpelo zranenia pri nehode rýchlovlaku, ktorý sa na severe Grécka v obci Adendro vykoľajil a následne narazil do dvojposchodového rodinného domu. Rýchlik smeroval z Atén do Solúna a v čase nehody sa vo vlaku nachádzalo 70 cestujúcich. Obetí: 2

14. novembra 2015 – Francúzsko – Rýchlovlak TGV sa vykoľajil v severovýchodnom Francúzsku pri skúšobnej jazde na novej vysokorýchlostnej trati z Paríža do Štrasburgu. K nehode došlo v meste Eckwersheim neďaleko nemeckých hraníc a zahynulo pri nej sedem ľudí, ďalších 11 utrpelo vážne zranenia. Obetí: 7

24. júla  2013 – Španielsko – Vlaková nehoda sa stala pri meste Santiago de Compostela na severozápade krajiny. Rýchlovlak Alvia sa vykoľajil neďaleko miestnej železničnej stanice. Obetí: 77

23. júla 2011 – Čína – Pri vlakovom nešťastí vo východnej Číne, keď rýchlovlak narazil do ďalšieho stojaceho vlaku a najmenej jeden jeho vozeň spadol z mosta, zahynulo 39 ľudí a 12 ďalších bolo v kritickom stave. Medzi obeťami boli aj dvaja cudzinci. Približne 200 zranených pasažierov hospitalizovali. K nehode došlo na moste neďaleko mesta Wen-čou v provincii Če-ťiang po tom, ako sa jeden rýchlovlak zastavil a druhý rýchlovlak do neho vrazil. Obetí: 39

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.