120. výročie prvého príchodu vlaku na Hornú Nitru

1524
0

Prievidza 5. mája (TASR) – Nostalgické jazdy parným vlakom z Prievidze do Veľkých Bielic a späť budú hlavným lákadlom osláv 120. výročia od príchodu prvého vlaku na hornú Nitru, ktoré sa konajú v sobotu 14. mája. Nadšenci železníc v spolupráci so samosprávami a sponzormi pripravili na tento deň aj výstavu rušňov a historických vozňov v areáli železničnej stanice Prievidza a Hornonitriansky modelársky deň na zimnom štadióne v Prievidzi. 

Oslavy 120. výročia príchodu prvéhovlaku na hornú Nitru pripravil Prievidzský parostrojný spolok v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región horná Nitra – Bojnice a ďalšími partnermi.

plagat

„Prvý vlak, ktorý absolvuje nostalgickú jazdu, bude z Prievidze odchádzať o 7.35 h a z Veľkých Bielic bude vypravený o 10.14 h. V čase od 11.30 h do 12.30 h cestujúci zažijú aj jedinečnú prehliadku Elektrární Nováky priamo z parného vlaku. Jeho príchod do Prievidze je naplánovaný na 13.00 h,“ uviedol Ďureje.
Doplnil, že príchod protokolárneho vlaku do železničnej stanice Prievidza bude aj hlavným momentom osláv, keďže symbolicky prejde po trase z Veľkých Bielic do Prievidze rovnako, ako tomu bolo pred 120 rokmi. „Na železničnej stanici Prievidza bude preto pripravený kultúrny program a okrem neho aj bohaté sprievodné aktivity. Počas celého dňa bude v areáli železničnej stanice výstava rušňov a historických vozňov,“ priblížil.

10. celoslovenský zraz historické železnièné vozidlá parné rušne exponáty podujatie oslavy 160 výroèie prvý parný vlak príchod železnièná doprava ŽSR deti
Ako sprievodné podujatie pripravili organizátori Hornonitriansky modelársky deň na zimnom štadióne v Prievidzi, kde budú vystavené modulové koľajiská, predvedené dynamické ukážky modelov áut, tankov, lietadiel a vrtuľníkov, ako aj RC modely či dobová výstroj a výzbroj Klubu vojenskej histórie.
Jazda druhého parného vlaku na trase Prievidza – Veľké Bielice je naplánovaná popoludní, s odchodom z Prievidze o 14.45 h a príchodom o 17.50 h. Oba parné vlaky zastavia aj v staniciach a na zastávkach Nováky, Zemianske Kostoľany, Oslany, Veľké Uherce a Partizánske. K parným vlakom budú premávať aj mimoriadne prípojové spoje motorovými vlakmi do Prievidze z Handlovej a Nitrianskeho Pravna.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.