Košická detská historická železnica si pripomína dokončenie trate Čermeľ – Alpinka

558
0

Košice 27. augusta (TASR) – Košická detská historická železnica si pripomína 60. výročie dokončenia trate Čermeľ – Alpinka a začiatok plnej prevádzky tejto obľúbenej železničky. Počas podujatia s názvom Plnou parouvpred! zažijú jej návštevníci vo štvrtok 1. septembra deň plný pary, atrakcií či prevádzky štyroch rušňov.

„Pre návštevníkov sme pripravili pestrý program, postavený predovšetkým na tom najvzácnejšom, čo máme – našich parných lokomotívach, jazdách historických vlakových súprav a k tomu sme pridali atraktívny sprievodný program pre celé rodiny z uplynulých sezón,“ uviedol riaditeľ železničky Ľubomír Lehotský.

Program odštartuje už od prvej jazdy a potrvá do podvečerných hodín, jeho súčasťou budú atraktívne súťaže zručností. „Naši zdatní rušňovodiči predvedú svoje schopnosti na stanici Alpinka a to vo viacerých ‚tradičných‘ disciplínach, pričom do súťaženia budú zapojené parné aj dieselové mašinky,“ priblížil Lehotský.


O dobrú náladu v stanici Alpinka sa postará folklórna hudba Krasňanka. Atmosféru ozvláštnia hasiči s historickou technikou a penovým kúpeľom pre deti. Tie sa budú môcť zapojiť do zábavných aktivít, chýbať nebude hladkacia minizoo a vlastnoručná výroba sviečok. Ako občerstvenie bude pripravený železničiarsky guláš.

Železnička bude počas dňa premávať s pozmeneným cestovným poriadkom. Z Čermeľa vlaky vyštartujú o 9.20, 11.20, 13.20, 15.20 a 17.20 h, z Alpinky budú odchádzať s posunutým odchodom o 20 minút, teda o 10.20, 12.20, 14.20, 16.20 a 18.20 h. O 11.20 h bude zo stanice Čermeľ vypravený protokolárny vlak, trojicu popoludňajších jázd ozvláštnia obľúbené prepady vlakov.

Košickú detskú historickú železnicu postavili v rokoch 1955 až 1956 aj vďaka nadšenému úsiliu dobrovoľníkov. Od spustenia prevádzky sa zaradila k najpopulárnejším rodinným atrakciám Košíc a širokého okolia. Železnicu od roku 2012 prevádzkuje občianske združenie Detská železnica Košice.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.