Z Mníchova do Paríža rýchlejšie ako do Prahy. Otvára sa ďalšia rýchlotrať

225
0

Praha 6. júl (idnes.cz) – Mapa vysokorýchlostných železníc v Európe sa od nedele rozrastie o ďalších 109 kilometrov. Francúzi otvárajú ďalšiu časť vysokorýchlostnej trate LGV-EST z Paríža do Štrasburgu. Pre cestujúcich po Európe znamená nový úsek ďalšie výrazné skrátenie doby jazdy.

Z Paríža do Štrasburgu vlak pôjde hodinu a 49 minút, o pol hodiny kratšie ako pred modernizáciou.

Zástancovia vysokorýchlostných tratí v Česku upozorňujú aj na ďalší fakt: zrýchľuje sa cestovanie po Európe, zatiaľ čo v ČR sa rýchlosti na železnici príliš nemenia. „Z Mníchova už to bude vlakom rýchlejšie do Paríža ako z Mníchova do Prahy. Tá je pritom vzdušnou vzdialenosťou od Mníchova v skutočnosti v menej ako polovičnej vzdialenosti než Paríž, “ hovorí Miroslav Vyka, prezident Zväzu cestujúcich vo verejnej doprave.

Priamy vlak TGV z Mníchova do Paríža prejde cestu za 5 hodín a 37 minút, zvládne pri tom šesť zastávok. Z Prahy do Mníchova ide vlak 5 hodín a 53 minút.

Podľa Vyku by sa vláda mala zaoberať tým, ako spojenie Prahy a Mníchova zrýchliť výraznejšie. Štát zatiaľ plánuje modernizáciu, ktorej výsledok- vlak rýchlejší ako autobus neprinesie.

Nová trať je postavená na rýchlosť až 320 kilometrov za hodinu, vrátane ďalších 16 kilometrov nadväzných a odbočných tratí vyšla na 2 miliardy eur. Jeden kilometer tak vychádza asi na pol miliardy českých korún, čo je výrazne menej, než koľko počíta vo svojich štúdiách o vysokorýchlostných tratiach v ČR štát a ním vybraní projektanti. O stavbe rozhodli Francúzi v roku 2007. Na stavbu prispela čiastočne Európska únia, na novú trať prispievajú aj regióny.

„Uvedením do prevádzky nová vysokorýchlostná trať zlepší dostupnosť, zvýši atraktivitu a prinesie ekonomické benefity v podobe ďalšieho rozvoja. Vo Francúzsku si totiž plne uvedomujú, že kvalitná rýchla a bezpečná verejná doprava stimuluje rozvoj regiónov, „dodal Vyka. V Česku to podľa neho stále ľudia aj politici nepochopili.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.