Prekvapenie na železniciach: Arriva dvakrát denne do Trenčína, Leo do Varšavy

1234
0

Praha 13. jún (idnes.cz) – Viacero prekvapení skrýva návrh nového cestovného poriadku na hlavnej českej trase medzi Prahou, Olomoucom a Ostravou. Nové spoje chystajú ako České dráhy, tak aj alternatívni dopravcovia.

Vyplýva to z prvého zverejneného návrhu na cestovný poriadok 2016/2017, ktorého podobu začali zverejňovať jednotlivé kraje. Grafikon pre najfrekventovanejšiu trať už zverejnil napríklad Moravskosliezsky kraj. Nejde ešte o konečnú podobu, tá bude jasná na konci septembra.

Najväčší nárast kapacity chce na trase dosiahnuť spoločnosť Arriva vlaky. Tá si objednala u Správy železničnej dopravnej cesty kapacitu na dva páry vlakov denne medzi Prahou a slovenským Trenčínom cez Vlársky priesmyk.

006811

Arriva doteraz jazdí z Prahy do Trenčína v sobotu a späť v nedeľu, po novom chce jazdiť každý deň. Jej plány však ešte nie sú definitívne. „Linka do Trenčína je úspešná, a preto plánujeme jej rozšírenie. Niektoré spoje máme vypredané, „vysvetľuje šéf Arriva Daniel Adamko.

Podľa návrhu cestovného poriadku by Arriva vychádzala v pracovné dni z Prahy o 8:19 a 14:19, cez víkendy potom o 16:19. Dopravca chce ďalej na trase jazdiť so svojimi motorovými vozidlami. Tie chce ale použiť aj na iné trasy, kde má podané žiadosti o kapacitu: jeden pár vlakov chce posielať z Prahy do Českého Krumlova a jeden z Prahy do Domažlíc.

Medzi Prahou a Ostravou vlaky od budúceho cestovného poriadku pribudnú. Dôvodom je predovšetkým nový spoj Ostravan, ktorý nahrádza v smere z Prahy súčasný expres Moravan vychádzajúci po polnoci z Prahy. Okrem nedele pôjde každý deň namiesto len do Přerova až do Ostravy. Späť do Prahy sa vydá o štvrtej hodine ráno.

Nový cestovný poriadok ďalej rozširuje priame spojenie Prahy s Poľskom. České dráhy zavedú nový priamy vlak Cracovia. Priame denné vlaky medzi Prahou a Krakovom sa vracajú do cestovného poriadku po niekoľkoročnej pauze. Na poľské železničné koľaje chce tiež vstúpiť Leo Express. Po začatí autobusových liniek chce jazdiť raz denne z Prahy do Varšavy a späť, pôjde o vlak s odchodom z Prahy o 15:13, ktorý dôjde do poľskej metropoly okolo polnoci a pôjde späť.

„Usilujeme sa o vytvorenie železničnej a autobusovej siete v Európe. Česko a Poľsko už spájame autobusmi a logicky teraz nasleduje vlaková expanzia. Avšak žiadosť o kapacitu ešte nie je z poľskej strany potvrdená, „dodala hovorkyňa Leo Express Petra Valentová.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.