ZDIEĽAŤ
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Praha 13. december (idnes.cz) – Súdiť sa za oneskorenie dodávok nových vlakov sa železničným dopravcom môže aj vyplatiť, ukazuje čerstvá skúsenosť z Poľska. Tamojší štátny dopravca PKP Intercity vyhral arbitráž nad spoločnosťou Alstom, ktorá mu má za neskorú dodávku objednaných súprav typu Pendolino zaplatiť 50 miliónov eur.

Informáciu o víťazstve poľského dopravcu priniesol poľský odborný železničnej server Rynek kolejowy. Podľa neho ide o najväčšiu výhru poľskej strany v arbitráži v histórii. Štátny dopravca neuviedol presnú sumu, akú má výrobca zaplatiť, podľa poľského Radia Zet má ísť o 50 miliónov eur.

Nové Pendolina, ktorá testovali aj na skúšobnom okruhu v českom Velime, mali výrazne zvýšiť kvalitu diaľkových poľských vlakov. Poľský prepravca ich však do prevádzky mohol nasadiť neskôr než plánoval. Výrobca mal totiž problémy predovšetkým so schvaľovaním v Poľsku. Zákazka od firmy Alstom na dvadsať súprav typu Pendolino prišla v prepočte na zhruba 18 miliárd českých korún, v cene je ale aj výstavba depa.

Verdikt poľského rozhodcovského súdu ostro kontrastuje s podobným sporom, ktorý viedli České dráhy so Škodou Transportation za oneskorené dodanie rušňov. Ten skončil opačne: za meškanie musia naopak platiť České dráhy, pretože v jednej chvíli prestali za nedodané rušne platiť. Štátny dopravca nevyužil možnosťou vysúdiť penále za meškanie aj v iných prípadoch, napríklad pri dodávkach vlakov RegioPanter. Za to mu hrozí krátenie dotácií.

Zdroj: idnes.cz

Foto: wikipedia.org

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.