Nemecké firmy majú záujem o projekt železnice naprieč Latinskou Amerikou

282
0

La Paz 23. marca (TASR) – Desiatky nemeckých firiem, vrátane Siemensu, sa tento týždeň zúčastnili na rokovaniach v Bolívii týkajúcich sa železnice, ktorá by prepojila atlantické a pacifické pobrežie Latinskej Ameriky. Železnica by mala viesť cez Brazíliu, Bolíviu a Peru a urýchlila by vývoz kukurice a sóje do Ázie, uviedli v stredu (22.3.) nemeckí a bolívijskí predstavitelia.

Rozsiahly projekt v hodnote 10 miliárd USD (9,25 miliardy eur) by zahŕňal výstavbu 3700-kilometrov dlhej železničnej trate naprieč Latinskou Amerikou, ktorá by prepojila Atlantik s Pacifikom. „Je to projekt storočia,“ uviedol tajomník nemeckého ministerstva dopravy, výstavby a rozvoja Rainer Bomba.

Predstavitelia Brazílie, Peru, Paraguaja, Uruguaja a Bolívie, rovnako ako Nemecka a Švajčiarska, stále skúmajú uskutočniteľnosť projektu, ktorý by drasticky skrátil dodacie lehoty z brazílskeho pobrežia na ázijské trhy.

Na diskusiách sa zúčastnili aj predstavitelia Siemensu, „aby získali viac informácií o projekte,“ uviedol hovorca nemeckého koncernu Dennis Hofmann. „Tento projekt sa nachádza v rannom štádiu a je potrebné vyjasnenie mnohých otázok.“

Predtým sa podobný železničný projekt, vedený Čínou, o prepojenie oboch pobreží Latinskej Ameriky dostal na konci vlaňajška do slepej uličky pre vysoké náklady a obavy z vplyvu na životné prostredie.

Bolívijskí a nemeckí predstavitelia nemenovali ďalšie nemecké firmy, ktoré sa zúčastnili na stretnutiach týkajúcich sa projektu. Podľa Bombu však „prítomnosť štyridsiatich nemeckých firiem dokazuje, že Nemecko je nielen v plánovacej fáze, ale aj vo fáze realizácie“.

Bolívijský minister pre verejné práce Milton Claros pre agentúru Reuters povedal, že Bolívia a Nemecko podpísali dohodu o technickej pomoci a financovaní projektu. Ministerstvo uviedlo, že projekt by mal spojiť brazílsky prístav Santos a peruánsky prístav Ilo, predbežne sa náklady na jeho realizáciu odhadujú na 10 miliárd USD.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.