Cestovanie vo Francúzsku ovplyvnia štrajky na železnici

848
0

Paríž 1. júna (TASR) – Premávku vlakov vo Francúzsku dnes výrazne ovplyvnil štrajk zamestnancov železničných spoločností. Na trať dnes vypravili len 60 percent rýchlovlakov triedy TGV a 40 percent vlakov na regionálnych a vnútroštátnych tratiach. Odborári svojím štrajkom protestujú proti vládou presadzovanej reforme zákonníka práce.

Vlaky Eurostar do Londýna premávali dnes normálne. Štrajk však zasiahol asi polovicu vlakov do Španielska a Talianska, ako aj vlakové spojenie medzi Parížom a letiskom Charlesa de Gaulla na predmestí Roissy.
Štrajk vyhlásili tri zo štyroch odborových združení, ktoré zastupujú zamestnancov železničnej spoločnosti SNCF. Odborári sa vyhrážajú štrajkom aj v úvodný deň futbalových majstrovstiev Európy, ktoré sa vo Francúzsku začnú 10. júna. SNCF je pritom ich kľúčovým dopravcom a očakáva sa, že jej služby na presuny v rámci krajiny využije okolo 2,5 milióna fanúšikov.

Koncom týždňa je avizovaný štrajk vo francúzskej leteckej doprave, ktorý sa však netýka zákonníka práce, ale vnútorných smerníc v spoločnosti Air France ohľadom produktivity práce či počtu zamestnancov.
Pokiaľ ide o dôsledky minulotýždňového štrajku zamestnancov rafinérií a skladov pohonných látok, situácia so zásobovaním čerpacích staníc benzínom a naftou sa už vo viacerých regiónoch Francúzska zlepšila. Inde nedostatok pohonných hmôt spôsobuje problémy aj naďalej, a to napríklad stavebným firmám, ktoré boli nútené pozastaviť práce na stavbách.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.